Vážení občané, totéž platí i pro Černolice.
Město Černošice
18 hod ·
Dovolte mi shrnout informace k aktuálnímu horkému tématu - zvýšenému výskytu prasete divokého v okrajových částech města. Mluvil jsem s hajnými obou oblastí, které k nám přiléhají - tedy směrem na Dobřichovice a Vonoklasy i směrem na Třebotov, abych zjistil (či spíš znovu ověřil, protože situace se pravidelně opakuje) jejich pohled na věc, možnosti "řešení", míru problému a rizika.
- Prase divoké není samo od sebe divoké ve smyslu nebezpečné - jmenuje se tak, protože žije ve volné přírodě, není domácí. Hajní nevědí o případu, kdy by za normálních okolností na někoho samo od sebe zaútočilo. Nebezpečné může být, je-li postřelené nebo je v ohrožení jeho mládě - např. pokud jej napadne volně pobíhající pes nebo se člověk dostane bezprostředně mezi matku a sele. (Pan hajný před pár dny sledoval skupinu bachyň a selat z pár metrů, aniž by to prasatům vadilo - na lidi jsou zvyklá.)
- Letos je velmi silná úroda žaludů, která prasata láká do dubových lesů. A nereagují na snahy správců lesa je jiným krmením odlákat dále od lidských obydlí - třeba o kukuřici apod. teď nemají zájem.
- Když se přežerou žaludů, potřebují do sebe dostat nějaké maso - prase divoké je všežravec, takže hledají např. žížaly. Louky a trávníky neničí jen tak, hledají tam živočišnou potravu. Je problém, pokud lidé vyhazují posekanou trávu nebo spadaná jablka na kraj lesa, protože tam se žížaly objeví do pár dní a prasata to přitahuje.
- "Odlov", tedy střílení prasat, provádějí myslivci průběžně - v oblastech, které jsou "honitbou" nebo kde mají pro odstřel výjimku. Jedná se o jednotlivé kusy, mimo jiné proto, že prase divoké je chytrý tvor a po odstřelu na dané místo třeba dva týdny další nepřijdou. Myslivci nesmějí střílet poblíž lidských obydlí. Ve větším a plošněji provádějí (a budou i letos provádět) odstřel po opadnutí listí, cca od listopadu do ledna, formou tzv. "naháněk". Za rok jde o odstřel necelé stovky kusů. Prasat není ani letos více než jindy.
- Hajní i myslivci (a nejen oni) mají rádi přírodu, takže pochopitelně zaznívá, jestli by vlastně bylo správné zvířata rovnou střílet jen za to, že si dovolila přijít poblíž lidských obydlí, i když na nikoho neútočí.
- Klece pro odchyt nejsou moc účinné a jejich použití je sporné. Znovu - cituji pana hajného - ta zvířata nejsou blbá. Představa, že stačí klec někam postavit a druhý den je chyceno, není reálná. Navíc chycení zvířete do kovové klece je na hraně týrání (s rizikem stížností a žalob pro správce honitby), protože chycené zvíře se z klece 1x2 metry snaží uniknout, zraňuje se a výsledek "není hezký".
Doporučení: Neodhazovat bioodpad do přírody, mít dostatečně pevný plot, aby jím zvířata nemohla projít, mít psy na vodítku, nemít přílišné obavy, chápat průběh a důsledky života v přírodě.
Pro úplnost: Starosta města, městská rada, městská policie ani technické služby s prasaty divokými sami nemohou nic udělat. Toto je agenda hajných příslušného polesí a mysliveckých sdružení. Na jejich činnost dohlíží stát - úsek myslivosti. Samozřejmě chápeme případné obavy o bezpečnost a nevoli z poničených trávníků. Pokud tento příspěvek pomohl některé aspekty vysvětlit a třeba obavy i zmírnit, jsem tomu rád a děkuji Vám za přečtení.
Filip Kořínek
Foto: irozhlas.cz + fotka z podnětu od místní obyvatelky