Wendigovo StackDump

Jak publikovat na Google Play/Music

Nedávno jsem měl možnost získat nějaké ty zkušenosti publikací audioknihy na Google Play.

TL;DR: Je to snadné, ale trochu opruz. :)

Na adrese https://play.google.com/music/publish si založíte interpreta. Můžete buď vystupovat jako interpret sám, nebo jako jeho zástupce. V obou případech zaplatíte jednorázových 25 USD za registraci interpreta. Hlavní rozdíl tkví asi jen v tom, že jako zástupce musíte odškrtnout jedny ToS navíc. Další platbou bude už jen 30 % z příp. prodejů.

Poté co zaplatíte, musíte také zadat účet na kterém přijímáte platby (bez ohledu na to, že jste ho už použili jako developer v Play či pro příjmy v AdSense). Ten následně Google ověří zasláním malé častky, kterou následně autentizujete účet.

Aby byl zveřejněn "obchod" aneb profil interpreta, musíte ho doplnit a nechat schválit. To obnáší bio (povinně v AJ, příp. v dalších jazycích) a fotografii. Fotografie mi přidala několik vrásek, protože jednak byl můj interpret fiktivní alterego mé ženy, druhak nemůžete použít fotografii lecjakou:

1. Dimensions must be at least 2160 x 1080 pixels
2. Aspect ratio must be 2:1 (landscape orientation)
3. Image format must be JPEG, GIF, BMP, or PNG
4. You must have all rights to the image

V zamítavém mailu bylo zdůrazněno, že požadují fotografii interpreta. Pokud nejste Gorillaz a chcete použít kresbu nebo koláž, připravte se na výměnu mailů s hodnotiteli. Já to vzdal po prvním zamítnutí a vyrobil foto. Na schválení si vyhrazují dva pracovní dny.

Profil ještě nemusí být aktivován a už můžete uploadovat alba (ale nebudou dostupná v obchodě).

Zklamaly mě spartánské informace, které se dají k albu vyplnit. V kombinaci s ubohým vyhledáváním, které je vlastní celému Google Play, nemáte šanci říct, že se např. jedná o audioknihu pro děti. Jediné, co vyplníte je Genre: Comedy/SpokenWord/Other a Explicit Setting: Not explicit. Textový popis nepřidáte. Nezbývá, než pracovat s názvem alba, příp. názvy tracků.

Obrázek přebalu stačí ve velikosti 500 x 500 pixelů a přehnané nároky se něj nekladou (uf).

Pak už lze konečně uploadovat tracky ve formátu FLAC nebo WAV. Liší se to asi jen dobou uploadu, protože v obou případech budete muset nabušit názvy skladeb ručně (předvyplní se názvy souborů, ne tagy).

V posledním kroku přidávání pošlete album na review a po schválení už jen čekáte až se objeví statistiky. Já je zatím neviděl. Prý se generují jednou měsíčně a týkají se asi jen prodeje.


Pokud jde o natáčení četby samotné, používal jsem jakýsi kvalitnější (pasivní) mikrofon, zapojený přímo do notebooku. Nahrával a editoval jsem v Audacity. Filtr na odstranění mikrofonového šumu funguje bezvadně, jen je potřeba pamatovat na chvíli ticha, aby bylo kde nabrat vzorek.

Tracky jsem nahrával jako jednotlivé stopy, které jsem vyčistil a oko/uchometricky seřídil jejich hlasitost. Nakonec lze stopy vyexportovat jako samostatné soubory.

Improvizované nahrávací studio jsem vyrobil v ložnici jako přístřešek ze židlí, peřin, polštářů apod. Kabel od mikrofonu jsem vyvedl za dveře, kde jsem seděl co by zvukař.